چرتکه

محاسبات ذهنی ( چرتکه )

photo_2016-12-07_00-35-33

چرتکه چیست ……؟

 

چرتکه وسیله ای که در کشور چین باستان از سالهای دور مورد استفاده قرار گرفته است

اما بعضی معتقدند که این وسیله توسط بابلی ها در 300 سال پیش از میلاد ابداع گردیده است .چرتکه ای که در چین باستان مورد استفاده قرار میگرفته از سیستم 5-2 استفاده کرده است یعنی دو مهره در عرشه فوقانی چرتکه و 5 مهره در پایین محور قرار گرفته است که با حرکت ان ها میتوانستند محاسبات ریاضی را انجام دهند

بعد ها در سال 1390 این چرتکه به کشور ژاپن و کره معرفی گردید که ژاپنی ها با ابداع و اصلاح چرتکه چینی چرتکه ای با سیستم 4-1 ابداع کردند که به نام SOROBAN شناخته شده که از 4 مهره در پایین و یک مهره در بالای محور استفاده میشود که در مرکز خلاقیت موسسه اینده سازان از این چرتکه استفاده می شود

 

مغز انسان چگونه کار میکند ؟

یکی از مسایلی که باعث مزیت در اموزش چرتکه میشود اشنایی با عملکرد مغز انسان است .

همانطور که میدانیم نقش مغز جمع اوری و پردازش اطلاعات و فرمان به اعضای بدن برای انجام کار میباشد .مغز از پنج بخش اصلی تشکیل میشود که مخ بزرگترین قسمت ان است .مغز انسان است که عامل اصلی انجام کارهای ما دیدن ،شنیدن ،حرف زدن ،احساس کردن و غیره است .

مغز از دو نیمکره اصلی که به نام نیمکره های راست و چپ نامیده می شود تشکیل شده است،

تحقیقات نشان داده که انسان دارای یک نیمکره مغز غالب است که بطور گسترده برای

عملکرد روزانه به ان تکیه میشود .

نیمکره چپ مغز مسئول پردازش منطقی و سیستماتیک از اطلاعات است .که با استدلال ،تجربه و تحلیل و حل مسائل ریاضی در ارتباط است .نیمکره راست مغز در رابطه با رنگها ،اشکال هندسی ،موسیقی و هنر و صنایع دستی است .

 

photo_2016-12-07_00-36-03

چرتکه و توسعه ی عملکرد نیمکره های مغز

مطالعات نشان داده است که سمت چپ مغز مسئول منطق وتجزیه وتحلیل است و نیمکره چپ ، مغز قالب بیش از 95درصد مردم جهان است

اغلب اوقات انسانها صرفا با تکیه بر این قسمت مغز به پردازش افکار و اعمال ما می پردازند ،باعث غفلت از عملکرد نیمکره راست مغز می شویم که در ارتباط با جنبه های خلاق و احساسی از اعمال روزانه ی ماست.

در دوران کودکی مغز انسان آماده رشد و یادگیری اطلاعات جدید و دستیابی به مهارت های جدید و پیشرفته می باشد.مغز یک کودک نشان می دهد که سازگاری بسیار زیادی با محرک های تقویت بینایی ، حسی ،حرکتی ،شنوایی و مهارت های شناختی خود را دارد.

بنابراین بسیاری از کارشناسان علوم شناختی در کودکان توصیه می کنند که کودکان به یادگیری زبان و موسیقی به منظور تشویق در یادگیری و توسعه مغز بپردازند.

محاسبات ذهنی را میتوان گفت محرک خوبی برای مغز است که با استفاده از هر دو نیمکره های راست و چپ مغز باعث توسعه مغز به صورت همزمان و در نتیجه دستیابی به رشد متعادل تر است.

بنابراین محاسبات ذهنی باعث افزایش قدرت یادگیری،تمرکز،خلاقیت و بهبود حافظه در هر دو طرف مغز می شود.

بنابراین بسیاری از کارشناسان علوم شناختی در کودکان توصیه می کنند که کودکان به یادگیری زبان و موسیقی به منظور تشویق در یادگیری و توسعه مغز بپردازند.

محاسبات ذهنی را می توان گفت محرک خوبی برای مغز است که بااستفاده از هر دو نیمکره راست و چپ مغز باعث توسعه مغز به صورت همزمان و در نتیجه دستیابی به رشد متعادل تر است.

بنابراین محاسبات ذهنی باعث افزایش قدرت یادگیری،تمرکز،خلاقیت و بهبود حافظه در هر دو طرف مغز شود.

توانایی استفاده از نیمکره راست مغز به عملکرد سایر صفات آنها مانند:

اعتماد به نفس،عملکرد تحصیلی بهترو نمایش خلاقیت در حل مسائل خود کمک کرده است

فواید یادگیری چرتکه

کودکانی که توسط دو دست مهارت پیدا کنند می توانند پیشرفت های قابل توجهی در زمینه های زیر داشته باشند:

توسعه و بهبود عملکرد نیمکره های چپ و راست مغز

تشکیل فرکانس موج بتا در مغز

سرعت در محاسبات ریاضی

تقویت حس بینایی،شنوایی و احساس  افراد

افزایش قدرت ذهن

افزایش مهارت های تحلیلی و منطقی

افزایش تخیل و خلاقیت

بهبود حافظه و عکس العمل ها

افزایش اعتماد به نفس

افزایش مهارت گوش دادن و درک مطلب

مهارت های نظارتی

 

بهترین زمان برای یادگیری

بهترین زمان برای یادگیری چرتکه و محاسبات ذهنی و بسیاری از چیزهایی که مبتنی بر یادگیری می باشند در شروع سن 4 سالگی می باشد.

در این سن کودکان دارای کنترل خوبی از مهارت های حرکتی خود می باشند و از بازی با اشیاء لذت می برند.به همین علت است که اشتیاق زیادی برای یادگیری مهارت های جدید دارد.

روش آموزش

در این نوع آموزش به جای استفاده از یک دست برای جابجایی مهره ها در چرتکه استفاده از دو دست برای به حرکت در آوردن مهره ها برای محاسباه ی ریاضی می باشد.

با استفاده از اصول آموزشی چرتکه ژاپنی soroban در کنار محاسبات ذهنی و با استفاده از تکنیک های پیشرفته و چند رسانه ای مبتنی بر یادگیری برای کودکان،آنها به سرعت،توانایی یادگیری این روش و در نتیجه محاسبات ریاضی را به صورت کاملا حرفه ای و سریع و دقیق بر روی چرتکه و ذهن خود انجام دهند.

در این روش کودکان بعد از یادگیری و آشنایی مراحل اولیه کار با چرتکخ بعد از مدتی با تصور چرتکه به صورت مجازی و ذهنی قادر خواهند بود مسائل ریاضی را به صورت تصوری و در ذهن خود انجام دهند.

بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی که تنها استفاده از نیمکره چپ مغز به کارگیری می شود ،تصور چرتکه توسط کودکان باعث به کار افتادن نیمکره راست مغز به واسطه ی تصور چرتکه خواهد شد که در عین حال با استفاده از منطق نیمکره چپ و جابجایی مهره چرتکه ها به صورت مجازی و استفاده از نیمکره راست و ترکیب این دو باعث توسعه و افزایش عملکرد نیمکره های راست و چپ مغز خواهد شد.

گذشته از این آموزش تصوری imagine)) چرتکه با استفاده از تکنیک های زیر به دانش آموزان کمک می کند تا سریع تر به این روش مسلط شوند

آموزش چرتکه توسط هر دو دست:

باعث می شود که پیامهای دست چپ و راست به مغز منجر به توسعه همه جانبه ی کل مغز شود

 

ورزش اعصاب:

با استفاده از تمرکز و تخیل دانش آموزان صورت می گیرد

(تصور چرتکه)

 

آموزش سرعت:

 

آموزش سریع پاسخ دادن به دانش آموزان در هنگام سوالات و تحریک در برابر برخورد با اعداد و ارقام

 

آموزش پاسخ:

به دانش آموزان کمک می شود تا بتوانند خوب پاسخ بدهند،نتیجه بگیرند و قضاوت کنند.

 

آموزش گوش دادن و محاسبه کردن (تکنیک شنیداری)

به دانش اموزان کمک می شود تا با تمرکز حافظه ی خود را قوی کنند تا به هنگام گوش دادن بتوانند سریع پاسخ بدهند

 

آموزش دیدن و محاسبه کردن(تکنیک دیداری)

به دانش آموزان کمک می شود تا با تمرکز در دیدن اعداد و ارقام به هنگام دیدن مسائل بتوانند جواب مسائل را بدهند

 

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا